Wirtualna karta płatnicza
Wirtualna karta płatnicza
Wirtualna karta płatnicza to stosunkowo nowa forma płatności. Zyskuje na popularności przede wszystkim dzięki wygodzie użytkowania.
Sprawdźmy, do czego taka karta może się przydać, jak ją założyć i jakie posiada największe zalety oraz wady.
Co to jest wirtualna karta płatnicza?
Wirtualna karta płatnicza jest takim samym środkiem płatniczym, jak tradycyjna karta plastikowa. Różni się tylko jedną rzeczą – nie ma fizycznej formy, którą możemy dotknąć i schować do portfela.
Posiada ona najczęściej formę aplikacji mobilnej na smartfona. Możemy płacić tym sposobem w sklepach internetowych, ale jest też coraz więcej sklepów stacjonarnych mających taką opcję.
Wirtualna Karta Płatnicza obsługiwana jest głównie przez znane z tradycyjnej formy platformy Visa lub Mastercard.
Do płatności w internecie należy podać dane karty i zatwierdzić je kodem CVV/CVC. Procedura przebiega identycznie jak podczas płacenia plastikiem w sieci.
Dane karty znajdziemy w aplikacji lub w systemie płatności naszego banku.
Płatności wirtualną kartą w sieci
Podstawowym zadaniem wirtualnej karty płatniczej jest obsługa płatności w sklepach internetowych w sposób zapewniający bezpieczeństwo.
Posiada ona takie same cechy zabezpieczające, co klasyczna karta płatnicza. Zasadą działania jest podobna do karty prepaid (karta do przedpłat).
Płatność może być wykonana tylko i wyłącznie, gdy znajdują się na niej choćby minimalne środki, które pokrywają wartość transakcji.
Po co wirtualna karta płatnicza skoro mam plastikową? To częste pytanie przeciwników tego rozwiązania.
Choćby po to, by zabezpieczyć się przed niebezpieczeństwem wycieku danych oraz utratą pieniędzy. Wirtualną kartę płatniczą można szybko otworzyć, jak i ją zablokować.
Stosowanie tego rozwiązania według specjalistów z dziedziny bezpieczeństwa transakcji bankowych jest określane jako dobry nawyk.
Niepodważalną zaletą jest możliwość natychmiastowego jej zablokowania, a nawet usunięcia (co spowoduje anulowanie wszystkich transakcji wykonanych nią w ostatnim czasie), kiedy zauważymy, że ktoś próbuje w sposób nieautoryzowany pobrać z naszego konta środki.
Ponieważ karta działa na zasadzie prepaid to musimy ją zasilać, aby móc z niej korzystać.
Jeżeli ktoś niepowołany będzie próbował ukraść z niej środki, to najwyżej zabierze tyle, ile aktualnie znajduje się na karcie, a nie wszystkie środki z konta bankowego.
Warto zasilać kartę zawsze bezpośrednio przed jej użyciem. Takie postępowanie daje większą kontrolę nad wydatkami za jej pośrednictwem.
Czy wirtualna karta płatnicza musi być przypisana do konta bankowego?
Wirtualną kartę płatniczą możemy otrzymać w banku lub innych instytucjach finansowych, które mają do tego uprawnienia.
Dzięki temu nie ma konieczności posiadania konta, by mieć wirtualną kartę płatniczą.
Jest to wygodne rozwiązanie, jeżeli wykonujemy płatności w różnych walutach. Klasyczne rozwiązania wymagają założenia konta dla każdej z walut. Generuje to oczywiście koszty.
W przypadku wirtualnej karty płatniczej niektóre instytucje finansowe oferują możliwość płatności swoją kartą wirtualną w wielu walutach bez opłat i prowizji po atrakcyjnych kursach.
Jak założyć wirtualną kartę płatniczą?
Jej założenie jest dużo łatwiejsze niż założenie konta w banku.
Wszystkie niezbędne operacje i procedury wykonywane są za pośrednictwem platformy internetowej. A sama karta będzie przypisana do konta po paru sekundach od dopełnienia formalności.
Od tego momentu możesz przelewać na nią środki i zarządzać nimi. W każdej chwili możesz ją też usunąć.
Wirtualna karta płatnicza – rodzaje
WIRTUALNA KARTA KREDYTOWA
Karta kredytowa w formie wirtualnej działa na takiej samej zasadzie, co jej plastikowa odpowiedniczka.
Dokonywane płatności obciążają nie własny rachunek, ale odnawialny limit kredytowy, który przyznał nam bank.
Oczywiście – jak w przypadku klasycznej „kredytówki” – zaciągnięte zobowiązanie należy spłacić w określonym terminie.
WIRTUALNA KARTA PREPAID
To najpopularniejsza forma cyfrowych kart. Zanim zaczniemy z niej korzystać, należy najpierw zasilić środkami przypisane do karty konto.
WIRTUALNA KARTA DEBETOWA
Wirtualna karta debetowa to cyfrowa forma „debetówek”. Umożliwia korzystanie ze środków dostępnych na przypisanym do nich rachunku.
Zalety i wady wirtualnej karty płatniczej
Wszystkie rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Tak samo jest z wirtualną kartą płatniczą.
Do bezsprzecznych zalet należy szybkość założenia karty oraz brak opłat za prowadzenie konta.
Omawiając plusy tego nowoczesnego rozwiązania nie można pominąć kwestii bezpieczeństwa.
Przy korzystaniu z wirtualnej karty płatniczej minimalizujemy ryzyko kradzieży środków płatniczych z naszego konta bankowego oraz danych wrażliwych.
Ponieważ karta działa w systemie prepaid (trzeba ją zasilać środkami) to najgorsze, co może nam się zdarzyć to utrata środków z karty wirtualnej.
Dodatkowo wirtualnej karty płatniczej nie można zgubić.
Kolejną zaletą jest możliwość płatności w dowolnej walucie przy minimalnych kosztach transakcji.
Nie ma także wymogu nieustannego posiadania środków na karcie wirtualnej, by uniknąć prowizji. Z tego rozwiązania korzysta się wtedy, kiedy jest potrzeba.
Jakie są wady tego rozwiązania? Podstawową wadą jest to, co jest jej zaletą.
Bezpieczeństwo tego rozwiązania opiera się na tym, że nie jest ona 1 do 1 spięta z kontem bankowym i nie da się zabrać wszystkich środków z konta.
To rozwiązanie powoduje jednak, że musimy pilnować nieustannie salda na koncie i je uzupełniać. W niektórych przypadkach może być to uciążliwe.
Kolejną wadą jest to, że na razie stosunkowo mała liczba sklepów stacjonarnych ma możliwość płatności wirtualnymi kartami.
Za pośrednictwem tego rozwiązania nie wyciągniemy także pieniędzy z bankomatu, ani nie wpłacimy na nią środków we wpłatomacie.
Większość instytucji nie pobiera prowizji za operacje kartami wirtualnymi, ale zawsze warto od czasu do czasu spojrzeć na wyciąg bankowy.
Karta wirtualna czy plastikowa – którą wybrać?
Na tę chwilę klasyczna plastikowa karta płatnicza jest bardziej uniwersalna.
Możemy dokonać nią płatności dosłownie wszędzie – również w budce na bazarku coraz częściej jest taka możliwość.
Jest ona jednak mniej bezpieczna od wirtualnej odpowiedniczki. Oszuści mają już do perfekcji opracowane metody wyłudzeń z klasycznych kart.
Technologia idzie jednak do przodu i wydaje się, że klasyczne plastiki będą coraz częściej zastępowane przez wirtualne karty.
Póki co, polecamy stosować fizyczne karty do codziennych zakupów, a wirtualne do zakupów w sieci.