Jak wpłacić pieniądze na konto?

Jak wpłacić pieniądze na konto

Sprawdź, jak wpłacić pieniądze na konto bankowe na kilka sposobów.

Wszyscy doskonale wiemy, jak wypłacić gotówkę z rachunku bankowego – ale najpierw, rzecz jasna, musi się ona na nim znaleźć. Jak wpłacić gotówkę na własne konto?

To, wbrew pozorom, nie wymaga od nas udania się do lokalnej siedziby banku. Istnieje bowiem szereg prostych i sprawdzonych sposobów na doładowanie konta bankowego.

W dzisiejszym artykule przedstawimy najbardziej podstawowe z nich.

Wpłata gotówki w oddziale

Zacznijmy jednak od najbardziej standardowej metody, czyli wizyty w lokalnym oddziale banku w celu dokonania płatności.

Wpłata dokonana w banku wydaje się optymalnym rozwiązaniem, jednak nie zawsze tak jest.

Wymaga od nas przygotowania dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, a także osobistego stawiennictwa w przedstawicielstwie banku.

Możemy, co prawda, upoważnić do tego bliską osobę, lecz w niektórych bankach może to oznaczać naliczenie dodatkowej prowizji.

Ponieważ klient tylko samodzielnie może doładować swoje konto bankowe bez dodatkowych opłat.

Nie oznacza to jednak, że wpłata w oddziale nie ma sensu. Nie każdy umie obsługiwać nowocześniejsze rozwiązania tej kwestii, o których za chwilę.

Ponadto dokonując transferu na własny rachunek bankowy w stacjonarnym punkcie banku możemy płacić zarówno bilonem, jak i banknotami.

Warto również wspomnieć, że – jeśli wpłacamy pieniądze w przedstawicielstwie banku, w którym mamy docelowe konto – wpłata zazwyczaj odbywa się w dość szybki sposób.

Pieniądze znajdą się na naszym rachunku nawet w kilkanaście minut po zleceniu transakcji

Jak wpłacić pieniądze na konto – wpłatomat

Nowoczesnym urządzeniem umożliwiającym transfer środków na nasze konto bankowe jest wpłatomat.

Niegdyś urządzenia te znaleźć w stosunkowo ograniczonej liczbie miejsc, na przykład centrach handlowych.

Dziś już jednak coraz więcej bankomatów również pozwala na dokonanie wpłat.

Wpłata na rachunek bankowy we wpłatomacie ma ten plus, że nie ograniczają nas jakiekolwiek godziny otwarcia.

Z urządzenia możemy korzystać 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu.

Korzystając z wpłatomatu możemy zdecydować się na jedną z kilku opcji – wpłatę za pomocą karty kredytowej, platformy BLIK lub – w przypadku niektórych banków – aplikacji mobilnej.

Sam proces nie różni się specjalnie od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni dokonując wypłaty z bankomatów.

Po pozytywnej weryfikacji karty lub uruchomieniu odpowiedniej usługi w bankowości internetowej należy wybrać kwotę pieniędzy, jakie mają trafić na rachunek bankowy.

Następnie odpowiednią ilość gotówki wsuwamy do odpowiedniego otworu.

Nie oznacza to, że przelew na własny rachunek z wpłatomatem jest pozbawiony wad.

Przede wszystkim – czas oczekiwania na transfer może wynieść nawet 1-2 dni (niektóre maszyny oferują przelew natychmiastowy, płatny z reguły 5 złotych).

Ponadto wpłatomat może mieć problem z odczytaniem niektórych banknotów, jeśli będą one pogięte, zabrudzone, czy podniszczone.

Mimo tego jest to bardzo atrakcyjna możliwość, zwłaszcza jeśli z jakiegoś powodu nagle na naszym koncie muszą znaleźć się dodatkowe środki.

Wpłata na poczcie

Możliwość dokonania wpłaty na konto bankowe również za pomocą placówki poczty jest dobrą wiadomością szczególnie dla mieszkańców mniejszych miejscowości.

Często nie mają oni bowiem możliwości udania się do placówki swojego banku, gdyż po prostu w najbliższej okolicy takiej nie ma.

Wpłata na konto na poczcie jest możliwa w dowolnych godzinach jej pracy – możemy skorzystać z niej nawet na kilkanaście minut przed jej zamknięciem. 

Aby móc przelać w ten sposób pieniądze na nasze konto bankowe, musimy wypełnić tak zwane polecenie przelewu.

Jest to charakterystyczny, czerwony druczek, w którym w przypadku przelewu na własne konto wpisać musimy kilka danych:

  • imię i nazwisko,
  • numer naszego rachunku bankowego,
  • kwotę przelewu (również słownie), 
  • tytuł przelewu (np. przelew własny)
  • i jeszcze raz nasze nazwisko. 

Wpłacając gotówkę na nasze konto bankowe za pomocą poczty musimy liczyć się z tym, że trafi ona na nie najprawdopodobniej dopiero po 24-48 godzinach.

W przypadku, gdy jesteśmy pod bramką, warto zatem skorzystać z innej metody.

Wpłata za pomocą przekazu natychmiastowego

W przypadku, gdy chcemy zasilić nasze konto w zagranicznym banku, oprócz Poczty Polskiej skorzystać również możemy z usług prywatnych firm.

Prym wiodą tutaj jak Western Union czy MoneyGram. Oferują one niemalże identyczne usługi, a jeśli chodzi o czas ich realizacji – często bywają nawet szybsze, niż przekazy za pomocą Poczty Polskiej.

Metoda ta, pomimo tego, iż nie uczestniczy w niej  żaden państwowy organ, jest jak najbardziej bezpieczna. Ma jednak kilka wad.

Zdecydowanie największą jest wysoki koszt takiej usługi. Nie ma co się jednak temu dziwić – wszak za pomocą takich firm pieniądze nadajemy przede wszystkim za granicę.

Wysokość prowizji, jaką pobierze od nas WesternUnion, czy podobnie działajaca firma, zależy w dużej mierze od wysokości przelewu.

Może ona wynieść nawet kilkadziesiąt lub kilkaset złotych. Metodę tę można więc polecić przede wszystkim wtedy, gdy jednorazowo chcemy nadać sporą ilość gotówki.

Wpłata pieniędzy na konto bankowe w sklepie

Możliwość zasilenia konta bankowego przy okazji zakupów przygotowały również niektóre sieci sklepów, spośród których najbardziej znaną jest Żabka.

Podobnie, jak w przypadku wypłaty pieniędzy z konta w sklepie, po zakończeniu zakupów wystarczy jedynie poinformować kasjera, że chcemy dokonać wpłaty.

W przypadku większości banków wymagane jest jednak posiadanie kart MasterCard – Visa nie wystarczy.

Obowiązuje również dzienny limit – maksymalnie w ciągu 24 godzin wpłacić możemy 500 złotych. Nie są to pieniądze, które pozwolą nam dokonać dużych zakupów online.

Ale jeśli potrzebujemy dodatkowych środków na koncie po to, by np. opłacić rachunki – wpłata w sklepie jest ciekawą i dość niedrogą metodą.

Jak wpłacić pieniądze na konto – podsumowanie

Istnieje wiele różnych sposobów na to, byśmy naszą gotówkę mogli wpłacić na własny rachunek bankowy.

W tym artykule zdecydowaliśmy się wyszczególnić jedynie najważniejsze z nich (bo w rzeczywistości jest ich znacznie więcej, niż 5). Nie sugerujemy też, który jest najlepszy.

Pragniemy jedynie podkreślić, że po wypłaceniu pieniędzy z konta nie musimy nosić ich ze sobą w kieszeni – możemy je w prosty i wygodny sposób z powrotem na nie wpłacić.

Sprawdź również, w jaki sposób otworzyć konto osobiste przez internet bez wychodzenia z domu – https://najlepszekonta.com/zaloz-konto-bankowe-online/

5/5 - (1 vote)