Płatności biometryczne
Płatności biometryczne
Czym są płatności biometryczne, czy są bezpieczne, jakie zalety posiadają?
Wraz z rozwojem technologie banki i inne instytucje finansowe szukają nowych rozwiązań, by ułatwić swoim klientom dokonywanie płatności i zapewnić im jeszcze większe bezpieczeństwo.
Jedną z nowszych technologii, z którą wiązane są olbrzymie nadzieje, jest technologia biometrii.
Jednak czym tak naprawdę są płatności biometryczne i czy ten sposób dokonywania transakcji przyjmie się w naszym kraju?
A może biometryczne metody płatności na zawsze zostaną ciekawostką dla wybranych? Na te pytania spróbujemy dziś znaleźć odpowiedzi.
Co to jest biometria?
Biometria jest dziedziną nauki, której zadaniem jest precyzyjne mierzenie i określanie właściwości i cech zwierząt i ludzi.
Metody biometryczne potrafią wykryć nawet najmniejsze detale w badanych próbkach, i na tej podstawie przyporządkować je prawidłowo do odpowiedniego właściciela.
Sprawiło to, że biometria szybko została uznana za przełomową technologię w świecie finansów i cyber bezpieczeństwa.
Obecnie technologie biometryczne pozwalają na bezpieczne i szybkie potwierdzenie tożsamości danej osoby.
Metody te zaczęły być szeroko wykorzystywane przez banki i inne instytucje finansowe w celu weryfikacji klienta – https://najlepszekonta.com/zaloz-konto-bankowe-online/
Na ich podstawie stworzone zostały również metody wykorzystujące biometrię do uwierzytelniania transakcji płatniczych – zwłaszcza na spore sumy pieniędzy.
Najczęściej, jako metoda autoryzacji klienta przed transakcją, wykorzystywane są 4 techniki biometryczne:
- odcisk palca
- rozpoznawanie brzmienia głosu
- rozpoznawanie szczegółów twarzy (FaceID).
- skan tęczówki oka
Biometria jest coraz chętniej wybieraną metodą uwierzytelnienia klienta z kilku powodów. Po pierwsze – skanowanie tęczówki, czy pobieranie odcisku palca jest naprawdę bardzo szybkie.
Po drugie, jest to metoda pewna – każdy z nas ma indywidualny odcisk palca, czy własny głos, którego nie da się podrobić. Wreszcie, jest to metoda niezwykle wygodna.
Warto dodać, że już teraz biometria znalazła wiele powszechnych zastosowań.
W nowszej generacji smartfonach, przykładowo, jest jedną z rekomendowanych możliwości zablokowania telefonu przed dostępem nieautoryzowanych osób.
Wystarczy jedynie zeskanować palca, aby nikt niepowołany nie mógł odblokować naszego smartfona.
Czy biometryczne metody płatności są bezpieczne?
Jak najbardziej tak. Żadna metoda weryfikacji klienta nie jest zagrożeniem jego zdrowia – również skanowanie tęczówki, które nie niesie ze sobą negatywnych konsekwencji dla oka.
Płatność kartą biometryczną w żaden sposób nie boli, o czym doskonale zdają sobie sprawę np. posiadacze smartfonów, którzy odblokowują ekran dotknięciem palca.
Biometria jest również bardzo bezpieczna z technologicznego punktu widzenia.
Nawet przy kradzieży, czy zgubieniu karty, albo po prostu zapomnieniu hasła, nieprzyjemności zmniejszone zostają do absolutnego minimum.
Karty biometryczne opierają się bowiem na odcisku naszego palca – nawet, jeśli ktoś nam taką ukradnie, będzie dla niego absolutnie bezużyteczna.
Wbrew pozorom, korzystając z biometrycznych metod płatności wcale nie narażamy się na dodatkową inwigilację, a gwarantuje bezpieczne przeprowadzenie transakcji.
Płatności biometryczne – zalety
Zdecydowanie jedną z ważniejszych zalet jest wyżej wymienione bezpieczeństwo.
Biometria jest o wiele bezpieczniejszą metodą płatności, niż płatność kartą. Choćby z tego względu, że ktoś stojący za plecami może przecież podejrzeć nasz PIN.
Nie jest to jednak jej jedyna zaleta.
Pozwala ona bowiem na zrealizowanie transakcji dosłownie w kilka sekund, jest prawdopodobnie najszybszym na to sposobem.
Jest z tego powodu o wiele wygodniejszą metodą płatności, niż tradycyjna transakcja kartą – autoryzacja odbywa się w ciągu kilku sekund.
W związku z tym, że płatność biometryczna wymaga dokonania transakcji przez właściciela karty, żadne inne zabezpieczenie nie jest konieczne.
Z pewnością, z biegiem lat, również karty biometryczne zostaną powoli wyparte przez bardziej zaawansowane metody biometrii.
Być może za 10-20 lat, dzięki jej rozwojowi, płatności w sklepie dokonamy po prostu skanując palca lub oko?
Tego już na pewno nikt nam nie ukradnie. A nasze pieniądze wypłacać będziemy mogli jedynie my i autoryzowane przez nas osoby.
Czy płatność biometryczna przyjmie się w naszym kraju?
Wiele osób zastanawia się, jak Polacy zareagują, gdy płatności biometryczne powoli będą stawały się standardem.
Wszak trzeba przyznać, że nasz naród ma swego rodzaju obsesję na punkcie bezpieczeństwa osobistego, która czasami potrafi być wręcz niezdrowa.
Okazuje się jednak, że już teraz osoby, które wierzą w powodzenie technologii biometrycznych mają powody, by otwierać szampana.
Według danych firmy VISA, zainteresowanie biometrycznymi metodami płatności wyraziło ponad 90% badanych.
Dodatkowo, już teraz ponad 60% osób podczas zakupów online, mając taką możliwość, chętniej skorzystałaby z płatności biometrycznych, niż tradycyjnych metod transakcji.
Oznacza to, że nasi rodacy bardzo optymistycznie nastawili się co do tej technologii.
W związku z tym, że dane takie powtarzają się w wielu krajach, można przewidywać, że już w przeciągu kilku lat biometria stanie się jednym z wiodących standardów potwierdzania transakcji gotówkowych.