W jakim banku najlepiej założyć konto osobiste?

Konto osobiste i powiązana z nim karta płatnicza są zarazem dużym ułatwieniem, a niejednokrotnie wręcz koniecznością podczas wielu codziennych czynności.

Posiadanie konta jest najczęściej niezbędne w pracy zawodowej. A poza tym przydaje się podczas codziennych sprawunków, zakupów internetowych oraz wygodnego opłacania bieżących rachunków i rat.

Umożliwia szybkie wykonanie przelewu internetowego, sprawne dokonanie płatności w sklepie lub restauracji i dodatkowo jest bezpiecznym miejscem przechowywania oszczędności.

Jak założyć konto osobiste w banku, aby korzystanie z niego było wygodne, tanie i nie sprawiało nam żadnych problemów?

Konto osobiste – kryteria wyboru

Otwarcie rachunku bankowego nie jest niczym skomplikowanym.

Najczęściej wymaga jedynie krótkiej wizyty w oddziale banku lub wizyty na stronie internetowej, poznania oferty danego baku, wybrania rodzaju odpowiadającego nam rachunku oraz podpisania umowy.

Konto uruchamianie jest niemal natychmiast i w większości polskich banków towarzyszy mu dostęp do konta internetowego.

Po niedługim czasie otrzymujemy także przypisaną do konta kartę płatniczą i możemy korzystać z niego w pełni.

Banki oferują wiele opcji kont osobistych, które różnią się pod względem kosztów prowadzenia konta i korzystania z karty płatniczej, cennika wpłat i wypłat oraz przelewów, sposobów ich obsługi, a także dostępnych opcji dodatkowych.

Instytucje prześcigają się też w promocjach i dodatkowych korzyściach oferowanych klientom za założenie konta.

Aby jak najlepiej dobrać konto osobiste do swoich potrzeb, warto przed jego otwarciem zapoznać się z ofertami wielu banków, porównać je i wybrać tę najlepszą i najbardziej nam odpowiadającą.

W jakim banku najlepiej założyć konto osobiste i na co przede wszystkim zwracać uwagę?

1. Koszt prowadzenia konta i dodatkowe opłaty

Kluczową kwestią, podczas decyzji o wyborze banku, w którym chcemy otworzyć konto, powinny być koszty prowadzenia rachunku.

Prowadzenie konta może być bezpłatne lub kosztować od kilku do nawet kilkunastu złotych miesięcznie.

Takie opłaty są zależne nie tylko od rodzaju banku i konkretnego typu konta, ale też od wysokości miesięcznych wpływów na konto, a czasami nawet od wieku posiadacza konta.

Poza kosztami prowadzenia konta należy sprawdzić wszystkie dodatkowe opłaty z tym związane.

Czyli, głównie za korzystanie z karty płatniczej, które często są uzależnione od wysokości miesięcznych transakcji „plastikiem”.

Ważnym parametrem są także opłaty za wykonywanie przelewów internetowych, które w wielu bankach są całkowicie darmowe.

Ale część z nich ma jedynie określoną ilość miesięcznych darmowych przelewów.

Kolejnym, kluczowym aspektem są koszty wypłat z bankomatów.

Często banki pobierając opłatę za prowadzenie konta, umożliwiają w zamian bezpłatne wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów.

Ale niektóre z nich pozwalają na bezpłatne wypłaty jedynie z własnych bankomatów, a wszystkie inne są dodatkowo płatne i każda dodatkowa wypłata to dodatkowe kilka złotych pobieranych przez bank.

2. Dostęp do aplikacji mobilnej

Coraz więcej banków, poza standardową bankowością elektroniczną oferuje swoim klientom proste w obsłudze i bardzo intuicyjne aplikacje mobilne.

Aplikacja jest dużym udogodnieniem, dzięki niej bardzo szybko i sprawnie można uzyskać dostęp do konta, sprawdzić jego stan i wykonać przelew.

Ułatwieniem jest w niej również prędkość logowania się, często nie wymaga podawania pełnych danych logowania do konta elektronicznego, a wyłącznie krótkiego kodu lub odcisku palca, używanych na urządzeniu, na którym z niej korzystamy.

Przez aplikację otworzymy również samo konto osobiste online – https://najlepszekonta.com/konto-bankowe-przez-internet-od-zaraz/

3. Konto walutowe

Osoby często podróżujące po świecie, bez względu czy są to podróże biznesowe, czy rekreacyjne, powinny zainteresować się dostępnością konta walutowego w bankach.

Nie wszystkie z nich oferują taką usługę, a może być to przydatna opcja.

Jeśli już konto walutowe jest dostępne, warto sprawdzić warunki korzystania z niego.

M.in. jakie waluty obsługuje, ile kosztuje jego prowadzenie i czy cena obejmuje bezpłatne wypłaty w zagranicznych bankomatach.

Posiadając konto walutowe, unika się przewalutowania podczas płatności za granicami kraju i zakupów w obcej walucie.

Jeżeli nie zależy nam na osobnym koncie, istnieje też możliwość korzystania za granicą z konta i karty prowadzonych w polskich złotych.

Ale należy sprawdzić warunki rozliczania płatności w obcych walutach.

Niektóre banki pobierają wysokie prowizje, inne z kolei mają bardzo korzystny przelicznik i minimalne opłaty i prowizje za przewalutowanie płatności.

Taka opcja sprawdzi się dla korzystających okazjonalnie z płatności w innych walutach lub płacących kartą poza krajem.

4. Możliwości oszczędzania

Wiele banków w swojej ofercie posiada rachunki oszczędnościowe, które w prosty sposób można otworzyć, posiadając konto osobiste.

Konto oszczędnościowe w tym samym banku, z możliwością szybkich i wygodnych przelewów pomiędzy kontami, to bardzo przydatna opcja.

Przelewy na rachunek oszczędnościowy można wykonywać ręcznie, w miarę możliwości, lub zlecić bankowi stały harmonogram przelewania określonej kwoty z podstawowego rachunku.

Poza standardowym rachunkiem oszczędnościowym niektóre banki umożliwiają oszczędzanie podczas zakupów, często nazywane skarbonką.

To dodatkowe subkonto, na które trafiają drobne kwoty, będące zaokrągleniem wydawanych podczas każdej płatności kartą sumy.

Drobne kwoty wpadające na to konto nie są odczuwalne.

A jest to ciekawy sposób na oszczędzanie i możliwość odłożenia sporej sumy w ciągu roku, którą można przeznaczyć np. na wakacyjny wyjazd.

Ciekawym rozwiązaniem jest też możliwość tworzenia konkretnych celów oszczędnościowych.

Dzięki nim – poprzez zlecanie stałych przelewów z głównego konta na konto dodatkowe – można automatycznie oszczędzać np. na zakup nowego sprzętu czy wycieczki.

Kolejną opcją na oszczędzanie jest system cashback, czyli zwrot określonego procentu dokonanych za pośrednictwem konta lub karty płatniczej zakupów.

Ten system pozwala na zwrot naprawdę dużych sum, jeśli regularnie korzystamy z karty płatniczej, przelewów internetowych i często robimy zakupy internetowe.

Niewielka rzecz niewymagająca żadnych dodatkowych działań,  a pozwala zaoszczędzić.

5. Przelewy BLIK i płatności telefonem

Coraz popularniejszą opcją płatności jest BLIK.

Czyli usługa umożliwiająca płatności i wypłaty gotówki z użyciem telefonu. Ale także przelewy z wykorzystaniem numeru telefonu zamiast długiego numeru konta bankowego.

Dla uruchomienia opcji przelewów na telefon potrzebne jest połączenie numeru telefonu z posiadanym kontem bankowym.

Płatności i wypłaty gotówki możliwe są przez aplikację mobilną banku.

BLIK jest innowacją, która istnieje od wielu lat, ale wciąż nie wszystkie z banków ją udostępniają. Jeśli cenimy sobie wygodę, warto wybrać bank, który oferuje tę opcję swoim klientom.

Poza BLIKiem istnieje też możliwość posiadania wirtualnej karty płatniczej.

Jest ona podpięta pod tę fizyczną i umożliwia płacenie telefonem – a obecnie nawet zegarkiem czy innymi gadżetami.

Wcześniej należy uruchomić opcję takich płatności w urządzeniu i aplikacji bankowej. 

Dzięki temu jedna karta płatnicza może być używana nawet na kilku urządzeniach. To bardzo wygodna opcja, ale wciąż niedostępna w wielu bankach. 

6. Dodatkowe usługi

W wielu bankach możliwe są dodatkowe usługi za pośrednictwem posiadanego rachunku bankowego.

Jedną z przydatniejszych jest możliwość założenia profilu zaufanego, który ułatwia załatwianie wszelkich urzędowych spraw bez wychodzenia z domu. 

Konto w banku posiadającym tę możliwość służy zarówno do założenia profilu zaufanego, jak i późniejszego logowania się oraz podpisywania dokumentów elektronicznych wysyłanych do urzędów. 

Coraz częściej dzięki bankom, a dokładniej bankowości internetowej możemy skorzystać z wielu dodatkowych opcji.

Np. wykupieniu ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia nieruchomości lub samochodu, czy ubezpieczenia turystycznego.

Dzięki takiej opcji w kilka chwil jesteśmy w stanie wykupić potrzebne ubezpieczenie z minimalną ilością formalności i często w okazyjnej cenie. 

Jeśli interesują nas dodatkowe oferty bankowe, to z pewnością nie przejdziemy obojętnie obok oferty inwestowania w akcje lub obligacje i zarabiania na nich jak na giełdzie.

Niektóre banki, poza możliwością oszczędzania umożliwiają swoim klientom przeznaczanie zgromadzonych na koncie środków na inwestycjehttps://najlepszekonta.com/konto-maklerskie-dla-poczatkujacych/

Najczęściej na kilku poziomach ryzyka, dzięki którym można niewielkim kosztem i przy minimalnym wysiłku zgromadzić dodatkowe fundusze.

Można to robić regularnie, zlecając bankowi za pośrednictwem konta automatyczne inwestowanie. Lub też korzystać z opcji jedynie okazjonalnie, gdy akurat na koncie pojawią się dodatkowe fundusze.

Bank oferuje często także pomoc swoich maklerów.

Obok inwestycji pojawiają się również lokaty, które także mogą być szansą na dodatkowy zysk.

Klienci, którzy mają na koncie gotówkę i nie chcą wykorzystać jej w najbliższym czasie, mogą przelać część pieniędzy ze swojego konta, na określony czas na lokatę.

Lokaty umożliwiają obracanie pieniędzmi, które leżąc na koncie niewykorzystane, nie przynoszą przecież żadnych korzyści.

7. Oddziały banków

Nie wszystkie z polskich banków są instytucjami posiadającymi oddziały, umożliwiające osobiste wizyty klientów.

Bankowość bezoddziałowa, którą wybrały niektóre banki oznacza, że placówki bankowe są całkowicie zastąpione aplikacją mobilną i dostępem do usług online.

Oznacza to, że założenie konta, jak i kontakty pomiędzy bankiem i klientem odbywają się zdalnie, bez fizycznej wizyty w banku.

Jeśli zależy nam na możliwości bezpośredniego kontaktu z doradcą bankowym, czy wpłatach lub wypłatach gotówki w oddziale banku, koniecznie weźmy to pod uwagę.

8. Korzyści dla nowych klientów

Część banków, oferuje promocje dla nowych klientów i bonusy za otwarcie konta w danym banku na poziomie nawet kilkuset złotych.

To przyjemna, dodatkowa korzyść, ale nie powinna być decydującym kryterium wyboru banku.

Jeśli jednak wahamy się pomiędzy podobnymi ofertami w kilku bankach, warto zwrócić na to uwagę.

Po przeanalizowaniu wszystkich kluczowych parametrów, nie powinniśmy mieć już większych problemów z podjęciem decyzji, w jakim banku najlepiej założyć konto osobiste.