Uszkodzony banknot

Gdzie można wymienić uszkodzony banknot lub monetę? Czy otrzymam całą ich wartość? Co w przypadku uszkodzenia banknotów w obcych walutach; np. euro? Sprawdźmy.

Uszkodzić banknot, zwłaszcza starszy, nie jest trudno. Jeśli uszkodzenie jest niewielkie, nie ma na ogół problemu z puszczeniem go w dalszy obieg.

Niekiedy jednak w sklepie ekspedient może odmówić przyjęcia takiego banknotu. Co wówczas można z nim zrobić? Kwestia ta jest regulowana przez zarządzenie Prezesa NBP.

Banki mają obowiązek dokonać wymiany banknotu, o ile w jednym kawałku zachowało się minimum 45% jego powierzchni i można rozpoznać jego nominał.

Co ciekawe, wymienić można też uszkodzoną monetę.

Uszkodzone pieniądze

Wymienić można banknoty przerwane, naddarte, postrzępione, zaplamione, przebarwione czy porysowane.

W przypadku monet istnieje możliwość wymiany sztuk, które posiadają uszkodzenia mechaniczne, są skorodowane, wytarte itd.

Wymienić nie można jednak monety, która została uszkodzona na skutek wykorzystania urządzeń przemysłowych stosowanych do deformacji monet poprzez cięcie, falowanie, zatarcie itd.

Zgodnie z prawem można odmówić przyjęcia banknotu uszkodzonego – posiadacz ma wówczas obowiązek wymienić go na banknot nieuszkodzony.

Gdzie wymienić uszkodzone pieniądze?

Wymiany dokonać można na ogół bezpłatnie w kasie wybranego banku komercyjnego i spółdzielczego funkcjonującego w Polsce bądź w okręgowych oddziałach NBP.

Banknoty zniszczone na skutek pożaru czy wilgoci wymagają odpowiedniego zabezpieczenia.

Nie można powodować jeszcze większych ich obrażeń. Banknoty porwane, pocięte wystarczy włożyć do koperty czy nieco podkleić taśmą.

Co ciekawe, od niedawna wymiany można dokonać w sposób korespondencyjny.

Wówczas uszkodzone pieniądze trzeba wysłać kurierem lub pocztą do centrali NBP.

Osoby fizyczne mogą tak wymienić do 2000 złotych. Należną kwotę otrzymują na wskazany przez siebie rachunek bankowy. Są jednak dwa wyjątki.

Są to pieniądze zniszczone na skutek badań prowadzonych przez organy ścigania bądź w efekcie działań zabezpieczeń zainstalowanych w urządzeniach służących do transportu pieniędzy.

Wówczas wymiany dokonać można tylko w oddziałach NBP. Niekiedy trzeba ponieść z tego tytułu opłatę w wysokości 30 groszy za każdy wymieniony znak pieniężny.

Opłaty nie ponoszą osoby, których pieniądze zostały uszkodzone na skutek próby przestępstwa bądź przestępstwa. Wymiana na ogół odbywa się od razu.

Jeśli zachodzi podejrzenie co do autentyczności pieniędzy lub gdy są one zanieczyszczone, zbutwiałe czy mocno wilgotne, konieczne może być ich przesłanie do centrali NBP.

Trzeba podać więc swoje dane personalne i kontaktowe. Decyzję NBP przesyła przez pośredniczący bank.

Ewentualna odmowa musi być uzasadniona. Wówczas do posiadacza wracają niewymienione monety i banknoty.

Ile warte są uszkodzone banknoty i monety?

Uszkodzony banknot / moneta – jaką ich wartość otrzymamy?

Okazuje się, że nie za każdy banknot lub monetę można otrzymać tyle, ile wynosi ich nominał. Wiele zależy bowiem od stopnia uszkodzenia znaku pieniężnego.

100% wartości przysługuje za banknoty przerwane na kilka (do 9) części, sklejone lub nie, które nie posiadają ubytków powierzchni w miejscu przerwania i stanowią razem 100% pierwotnej powierzchni.

Pełna wartość zwracana jest też za banknoty przerwane, ale gdy zachowało się na jednym fragmencie minimum 75% powierzchni banknotu.

Podobnie jest w przypadku monet przerwanych na dwa rozłączne elementy – rdzeń i pierścień.

Jeśli w jednym fragmencie banknotu zachowało się od 45 do 75% jego pierwotnej powierzchni uzyskać można 50% jego wartości.

Tak jest również w przypadku monet, z których ostał się tylko jeden element, a więc pierścień lub rdzeń.

W razie problemów z oceną, bank przesyła uszkodzone pieniądze do NBP w celu weryfikacji.

Co należy wiedzieć przy wymianie uszkodzonych pieniędzy?

Obowiązują tutaj pewne procedury. Trzeba na przykład wypełnić wniosek o wymianę pieniędzy itd. To wymaga podawania danych osobowych i złożenia podpisu.

Przerwany banknot pracownik banku musi skleić i umieścić odpowiednią adnotację.

Oczywiście wymienić można tylko autentyczne pieniądze. Gdy zachodzi podejrzenie, że są fałszywe należy wytłumaczyć skąd wzięły się w posiadaniu.

Uszkodzony banknot euro

Nieco trudniej jest w przypadku uszkodzonych nie złotówek, a np. banknotu euro. Tutaj trzeba udać się do oddziału banku centralnego kraju, którego walutą jest dany banknot.

W przypadku euro są to kraje należące do strefy euro. Tym samym uszkodzonego euro w Polsce wymienić się nie da.

Generalnie jednak zasady są podobne. Wymienić można banknot, którego 50% pierwotnej powierzchni się zachowało.

Bank nie wymienia banknotów zniszczonych celowo – wówczas zatrzymuje je u siebie, aby posiadacz nie miał szansy wymienić ich w innym miejscu.

Za banknoty uszkodzone przez urządzenia chroniące przed kradzieżą trzeba uiścić opłatę w wysokości 10 eurocentów za jeden banknot.

Pobiera się ją w sytuacji, gdy wymienianych jest minimum 100 banknotów.

Warto unikać przyjmowania uszkodzonych banknotów euro, szczególnie tych poplamionych tuszem czy posiadających nieregularne plamy.

To może być sygnał stosowania pewnych urządzeń zabezpieczających przed kradzieżą.

To o tyle ważne, że zgodnie z obowiązującymi przepisami banknot zabarwiony przez urządzenie antykradzieżowe może zostać wymieniony na nowy jedynie na wniosek jego pierwotnego posiadacza, który padł ofiarą przestępstwa prowadzącego do powstania zabarwienia.

W Polsce uszkodzonych walut obcych nie można wymienić w żadnym banku, nawet NBP czy placówce dyplomatycznej danego kraju.

Spotkać się jednak można w internecie z ogłoszeniami firm, które takie banknoty skupują – uszkodzone lub nawet wycofane z obiegu.

5/5 - 1 głosów