Jak obliczyć zysk z lokaty?

Jak obliczyć zysk z lokaty

Dowiedz się, jak obliczyć zysk z lokaty bankowej. Sprawdź wzór i praktyczny przykład na obliczanie odsetek od lokat bankowych.

Osoby, które zdecydowały się na wpłacenie pieniędzy na lokatę bankową, liczą na to, że ich oszczędności są bezpieczne, a dodatkowo w ten sposób mogą powiększyć swój kapitał.

Co w praktyce wpływa na wysokość odsetek lokaty bankowej?

Jak obliczyć zysk z lokaty bankowej – wzór

Osoby, które wpłacają środki na lokatę bankową, liczą, że to rozwiązanie bezpieczne dla pieniędzy, a przy okazji pozwoli na zwiększenie kapitału.

Co ma wpływ na wysokość odsetek lokaty? Elementów jest co najmniej kilka. Są to:

  • początkowa kwota kapitału (pieniądze wpłacone przez klienta na lokatę),
  • termin zdeponowania lokaty (okres, na który zawarto umowę),
  • oprocentowanie (wysokość – czy jest stałe czy zmienne)
  • kapitalizacja odsetek (termin, w którym banku do kapitału dopisuje wypracowane odsetki).

W sieci znaleźć można sporo kalkulatorów i innych narzędzi, które pozwalają na szybkie obliczenie zysków z lokat bankowych. Nie trzeba więc samodzielnie tego wyliczać.

Za sprawą dobrego kalkulatora można szybko i bezproblemowo wybrać ofertę najlepszą dla siebie.

Przydatny jest w tym przypadku pewien wzór. Kwotę depozytu mnoży się przez liczbę dni okresu lokacyjnego, a potem przez oprocentowanie w skali roku.

Tę wartość dzieli się na końcu przez 365 dni. Od otrzymanej kwoty odsetek można dodatkowo odjąć należy urzędowy skarbowemu podatek Belki.

OBLICZANIE ZYSKU Z LOKATY – WZÓR

  • Kwota depozytu – 10000 zł
  • Czas trwania lokaty – 2 miesiące (61 dni)
  • Oprocentowanie lokaty w skali rocznej – 2%

10000 x 61 x 2 : 365 = 3,34 zł – 19% podatku = 2,71 zł (zysk netto)

 Lokaty bankowe – czy to się jeszcze opłaca? 

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy założenie lokaty bankowej ma sens i się opłaca.

Rzeczywiście aktualnie oprocentowanie lokat jest bardzo niskie, co jest wynikiem niezwykle niskich stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Jednak i tak, mając lokatę bankową można liczyć na stały wzrost kapitału. Dodatkowo nie wymaga to od klienta w zasadzie żadnego wysiłku, działania.

Z tego rozwiązania chętnie korzystają osoby, które nie chcą inwestować w sposób ryzykowny i wybierają opcję, która dla ich oszczędności jest bezpieczna.

Pod tym względem lokaty bankowe są zdecydowanie najlepsze. Każdy musi jednak sam podjąć decyzję – jaką lokatę w banku wybiera.

 Lokata bankowa, a może lepiej założyć konto oszczędnościowe? 

Trzeba pamiętać o tym, że lokata bankowa nie jest jedyną ofertą skierowaną do osób, które chcą dzięki pomocy banku oszczędzać pieniądze.

Wprawdzie lokaty cieszą się największą popularnością, ale równie dobrze założyć można konto oszczędnościowe.

Na pierwszy rzut oka obie oferty wydają się być do siebie podobne, ale w praktyce różni je całkiem sporo. Co warto na ich temat wiedzieć?

Przede wszystkim, w większości przypadków, konto oszczędnościowe można otworzyć po założeniu konta osobistego. Klient nie określa terminu aktywności tego konta.

Jest to rozwiązanie bardziej elastyczne niż lokata bankowa. Pieniądze na konto oszczędnościowe można wpłacać, kiedy jest taka ochota.

Można z niego także wypłacać środki, gdy zachodzi taka potrzeba. Niestety jednocześnie oprocentowanie konta oszczędnościowego jest mniejsze niż w przypadku lokaty.

To oznacza oczywiście niższe zyski z kapitału wpłaconego na konto.

Z drugiej strony takie konto oszczędnościowe to naprawę godna polecenia usługa oszczędnościowa dla osób, które swój kapitał dopiero zaczynają gromadzić.

Z tego rozwiązania korzystają też ci klienci, którzy nie chcą tracić możliwości elastycznego wypłacania środków na swoje konto osobiste, gdy taka konieczność zajdzie.

Wprawdzie, mając lokatę pieniądze można wypłacić przed czasem, ale na ogół wiąże się to z utratą wypracowanych odsetek.

Znaczenia nie ma wówczas, ile faktycznie czasu zostało do końca terminu obowiązywania lokaty bankowej.

 Lokaty w promocji – co warto na ten temat wiedzieć? 

Są osoby, które liczą na wysokie oprocentowanie za sprawą lokat promocyjnych.

Rzeczywiście są na rynku bankowym produkty zapewniające dobre oprocentowanie, których zadaniem jest przyciągnięcie do banku nowych klientów.

To przede wszystkim lokaty przeznaczone dla nowych klientów, którzy nigdy z usług danego banku jeszcze nie korzystali.

W ten sposób instytucja zyskuje nowego klienta, który może przecież wybrać ofertę innego banku. Pozyskuje również i jego środki, które wpływają na rachunek bankowy.

Czy z takich lokat promocyjnych warto korzystać? Oczywiście, że tak.

Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że lokaty na preferencyjnych warunkach, które gwarantują wysoki zysk dla klienta mają i swoje ograniczenia. Trzeba o nich pamiętać.

Często określona jest maksymalna kwota wpłacanego na lokatę depozytu. Dodatkowo wyższe oprocentowanie niekiedy obowiązuje tylko przy lokatach krótkoterminowych.

Taka oferta jest ograniczona do tych osób, które wcześniej z usług danego banku nigdy nie korzystały.

Nie miały w nim konta, kredytu hipotecznego, lokaty czy jeszcze innych produktów bankowych.

 Pieniądze warto oszczędzać 

Oszczędzanie wcale nie musi być trudne i skomplikowane. Co warto zrobić z zaoszczędzonymi pieniędzmi zgromadzonymi na koncie bankowym?

Są osoby, które nie wykorzystują żadnych produktów oszczędnościowych i trzymają pieniądze po prostu na standardowym koncie w banku.

To w praktyce sposób, który doprowadzić może do szybkiego roztrwonienia pieniędzy. Ludzie kupują niepotrzebne sprzęty, wydają oszczędności na wyprzedażach itd.

W ten sposób szybko można wydać sporo pieniędzy. Wówczas z oszczędności zostanie niewiele, a dodatkowo pieniądze z powodu inflacji cały czas tracą na wartości.

Zatem co z oszczędnościami można zrobić? Jeśli to możliwe należy uchronić je przed spadkiem wartości i niezbyt dobrze przemyślanymi wydatkami.

Jest sporo ofert skierowanych do osób oszczędzających pieniądze. Banki proponują w tym przypadku konta oszczędnościowe i lokaty bankowe.

Są oczywiście także takie produkty, które pozwalają na zyskanie sporej ilości pieniędzy, ale są bardziej ryzykowne. Nie zapewniają one takiego bezpieczeństwa, które oferują banki.

Są to różnorodne fundusze inwestycyjne, inwestycje w złoto,inwestycje giełdowe czy kryptowaluty, które od lat zyskują na popularności.

W przypadku osób, które dopiero zaczynają oszczędzać i nie mają doświadczenia w inwestowaniu, najlepszym rozwiązaniem są bezpieczne lokaty.

Mogą być one naprawdę atrakcyjne, o ile dobrze się ich wybór przemyśli.

 Oszczędzanie – jak zacząć? 

Osoby, które dopiero zaczęły interesować się tematem oszczędności i chcą na starcie wiedzieć co niego o ciekawych ofertach bankowych, powinny maksymalnie ułatwić sobie sam proces oszczędzania pieniędzy.

W większości sytuacji, oszczędzać można nawet wówczas, jeżeli nie zarabia się wiele. Odkładać można w końcu nawet stosunkowo niewielkie kwoty.

Warto przeanalizować dokładnie swoje wydatki i zrezygnować z tych rzeczy, które są niepotrzebne i nieprzemyślane.

Dobrze jest np. przez jeden miesiąc gromadzić paragony, a na jego koniec podliczyć wydatki na zakupy spożywcze, jedzenie na mieście, ubrania, rozrywkę czy komunikację.

Często okazuje się, że ludzie kupują produkty, których tak naprawdę wcale nie potrzebują.

Rezygnując z nich można co miesiąc odkładać więcej pieniędzy. Ponadto warto też się zastanowić, na co pieniądze mają być faktycznie zbierane.

Może celem jest zgromadzenie wkładu własnego, aby zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup domu lub mieszkania? A może w planach są zagraniczne wakacje z całą rodziną?

Nie da się ukryć, że kiedy ma się cel, który staje się coraz bardziej realny, o wiele łatwiej jest oszczędzać pieniądze z myślą o nim.

5/5 - (1 vote)