Jak działa przelew na telefon?

Jak działa przelew na telefon

Dowiedz się, jak działa przelew na telefon, kto może go wykonać, a kto odebrać. Sprawdź, czego będziesz potrzebować, aby korzystać swobodnie z tej nowoczesnej usługi.

Warto bliżej zaznajomić się z takim rodzajem transferowania środków, ponieważ w wielu sytuacjach może on okazać się wręcz jedynym wyjściem na szybkie przekazanie pieniędzy drugiej osobie.

Czym jest i jak działa przelew na telefon?

Przelew na telefon to usługa, którą charakteryzują dwa główne udogodnienia.

Po pierwsze, nie musimy znać numeru konta odbiorcy aby go wykonać (nie jesteśmy zmuszeni do czasami żmudnego procesu przepisania szeregu 26 cyfr).

Po drugie, przekazywana kwota pojawia się na koncie odbiorcy niemal natychmiastowo.

Co należy podkreślić – dzięki tej możliwości możemy zarówno przelać środki dla kogoś, kto pilnie ich potrzebuje, ale i my możemy w ten sposób otrzymać wsparcie od kogoś bliskiego w trudnej sytuacji.

Dużym plusem jest również kwestia tego, iż nie ma znaczenia to, że strony transakcji posiadają konta w różnych bankach. Koniecznym wymogiem jest jednak to, aby BLIK wspierał te banki.

Nie jest to jednak problem, bowiem Blik współpracuje obecnie z większością banków w Polsce. Przelew na telefon obecnie umożliwiają:

  • Bank Millennium,
  • Alior Bank,
  • Santander Bank Polska,
  • ING Bank Śląski,
  • mBank,
  • PKO Bank Polski,
  • Getin Bank,
  • Credit Agricole.

Zaangażowanie tylu instytucji w ten system, jest swego rodzaju zapewnieniem o jego bezpieczeństwie.

Banki te umożliwiają wykonywanie usługi jedynie poprzez swoje autoryzowane mobilne aplikacje. A te są na bieżąco chronione przez zabezpieczenia światowej klasy i najwyższej jakości.

Autoryzacja przelewów jest trzystopniowa – kod do telefonu, hasło do aplikacji mobilnej, PIN przy realizacji przelewu.

Z tego powodu warto zwrócić uwagę na zróżnicowane i niebanalne hasła/zabezpieczenia w tej kwestii. 

Przelew na telefon – krok po kroku

Aby wykonać przelew na telefon, musimy posiadać aplikację mobilną banku na urządzeniu, oraz mieć zarejestrowany numer telefonu w usłudze, która przelewy te obsługuje.

Ani jedno, ani drugie, nie jest kwestią problemową – wręcz przeciwnie.

Pobranie aplikacji zajmuje dosłownie kilka chwil. Natomiast zarejestrowanie numeru telefonu, przy posiadaniu tego pierwszego to jedynie formalność.

Po zalogowaniu do aplikacji, wyszukujemy opcję „przelewy na telefon„.

Wyrażamy zgodę na rejestrację numeru telefonu w bazie BLIK, oraz wskazujemy numer rachunku, który chcemy aby był wykorzystywany do transakcji.

Pozostaje tylko wpisanie kodu PIN w mobilnej aplikacji bankowej i od tego momentu możemy w pełni korzystać z tej funkcji, zarówno przesyłając jak i i odbierając przelewy. Jak?

Wchodzimy w aplikację, wybieramy z kontaktów osobę, do której chcemy przesłać kwotę, wpisujemy jej wielkość, a następnie potwierdzamy transakcję sześciocyfrowym kodem PIN. Nic łatwiejszego! 

Co się natomiast stanie, kiedy użytkownik aplikacji mobilnej, wykona przelew na numer telefonu, który nie jest zarejestrowany w usłudze BLIK?

Jeżeli odbiorca przelewu nie posiada numeru powiązanego z Blikiem, otrzyma SMS-a z linkiem do strony www, na której wpisze swój numer konta bankowego.

 PRZELEW NA TELEFON BLIK – WYSYŁANIE 

  • 1. Zaloguj się do aplikacji mobilnej banku.
  • 2. Wybierz opcję przelewu na telefon Blik (opcjonalnie, wybierz konto z którego zlecasz przelew).
  • 3. Wprowadź nr telefonu odbiorcy, nazwę, kwotę oraz tytuł przelewu.
  • 4. Potwierdź chęć dokonania transakcji.

Czym jest prośba o przelew na telefon? 

Prośba o przelew na telefon jest stosunkowo nową opcją. Jest szczególnie przydatna w sytuacjach, kiedy jedna osoba płaci za grupę, na przykład w kasie biletowej podczas wspólnego wyjazdu.

Dzięki tej funkcji w łatwy i szybki sposób można również przypomnieć zapominalskim znajomym o nieuregulowanych rachunkach.

Wystarczy, że w aplikacji wybierzesz z listy kontaktów, bądź wpiszesz numer telefonu osoby, od której oczekujesz rozliczenia, oraz wprowadzisz kwotę jaką powinna przelać.

Operację zatwierdzasz ikonką „wyślij prośbę”. Patrząc na tą opcję z drugiej perspektywy – jeśli ty otrzymasz taką prośbę, na twoim smartfonie natychmiast pojawi się powiadomienie.

Po kliknięciu w nie zostaniesz przeniesiony do aplikacji, która umożliwia wykonanie zaległego przelewu w kilka sekund.

Wszystkie dane będą już uzupełnione, Twoim zadaniem będzie jedynie kliknięcie ikonki „wyślij przelew”. 

Czy są jakieś ograniczenia / limity?

Każdy bank stosuje swoje własne limity jeśli chodzi o tę usługę. Przykładowe (domyślnie ustawione) limity w mBanku to: 

  • dzienny limit 5 przelewów na telefon (wlicza również prośby o przelew) na łączną kwotę 1000 zł (nie można jej podwyższyć)

Dla porównania, w aplikacji mobilnej PKO BP (IKO) 

  • dzienny limit 20 przelewów na telefon na łączną kwotę 3000 zł 

Większość z nich, choć nie wszystkie, można jednak modyfikować.

5/5 - 1 głosów