Blokada konta bankowego

Blokada konta bankowego – czym jest, kto może ją zlecić, jaka kwota może być zamrożona i jakie działania można podjąć? Sprawdźmy odpowiedzi. 

Współcześnie trudno wyobrazić sobie brak posiadania rachunku bankowego.

Na rachunek wpływa wynagrodzenie, powszechnie korzystamy z kart płatniczych, regulując należności za dokonane zakupy, a także nierzadko na rachunku gromadzimy swoje oszczędności.

Jest więc najczęściej ogromnym zaskoczeniem niemożność skorzystania z środków znajdujących się na naszym koncie, które jak się później okazuje – zostało przez bank zablokowane.

Zablokowane środki na koncie

Blokada konta nie musi oznaczać całkowitego braku dostępu do finansów. Czasem zdarza się, że zostaje zablokowana tylko część kwoty znajdującej się na koncie.

Należy pamiętać również o tym, że zajęciu polegają także wpływy na konto, czyli środki, które zasilają rachunek.

Maksymalna kwota zajęcia zleconego przez komornika nie powinna przekraczać 50% wynagrodzenia wpływającego na konto z tytułu umowy o pracę.

Inaczej jest w przypadku długów alimentacyjnych, kiedy to zajęcie może sięgnąć 60%.

Kto może zlecić blokadę środków na koncie?

Bank, w którym posiadamy rachunek, jest zaledwie wykonawcą woli egzekutora.

Wśród organów uprawnionych do dokonania egzekucji środków z rachunku bankowego dłużnika zaliczamy:

  • sąd,
  • komornika,
  • Izbę Celną,
  • Urząd Miasta,
  • ZUS,
  • Urząd Skarbowy,
  • Prokuraturę.

Warto pamiętać o tym, że bank jest jedynie narzędziem do egzekucji, a faktycznym egzekutorem jest instytucja, która zleca blokadę środków.

Zablokowane środki na koncie

Blokada konta bankowego – jaką kwotę bank może zająć?

Kwota równorzędna z minimalnym wynagrodzeniem zawsze jest wolna od zajęć komorniczych.

W praktyce oznacza to, że po zajęciu komorniczym wynagrodzenia, powinniśmy otrzymać do dyspozycji nie mniej, niż kwotę tożsamą z obowiązującym aktualnie minimalnym wynagrodzeniem.

Jeśli zarabiamy dokładnie tyle, ile wynosi minimalne wynagrodzenie, bank na zlecenie komornika nie może zająć nam z wynagrodzenia nawet złotówki.

Zasada ta obowiązuje tylko w przypadku otrzymywania wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę.

Osoby pracujące na umowę o dzieło muszą liczyć się z całkowitym zajęciem środków, czyli do wysokości 100% wynagrodzenia.

Zatrudnieni na umowę – zlecenie w sytuacji, jeśli udowodnią, że praca ma charakter stały i jest to jedyne źródło utrzymania, mogą podlegać takim samym warunkom, jak osoby zatrudnione na umowę o pracę.

Jakich świadczeń bank nie może zająć?

Istnieją jednak pewne środki wpływające na rachunek, których komornik nie może zająć w ogóle.

Należą do nich świadczenia alimentacyjne, dodatki rodzinne i pielęgnacyjne, 500+, dodatki porodowe, świadczenia z pomocy społecznej, zasiłki dla opiekunów, oraz świadczenia wychowawcze.

Wymienione świadczenia i dodatki nie podlegają egzekucji komorniczej.

Natomiast na ochronę przed zajęciem środków nie mogą liczyć osoby pobierające zasiłek chorobowy, pogrzebowy, macierzyński, czy zasiłek dla bezrobotnych.

Pod warunkiem, że zajęcie dotyczy długów alimentacyjnych.

Blokada konta bankowego – w jakich sytuacjach?

Bank może zająć konto bankowe tylko w ściśle określonych sytuacjach i tylko wskutek otrzymania tytułu wykonawczego od upoważnionych do tego organów.

Najczęściej ma to miejsce wtedy, kiedy nie uiszczamy zobowiązań alimentacyjnych, nie zapłacimy mandatu, zaprzestajemy spłaty kredytu w którymkolwiek z banków, lub wpłacimy do instytucji należnego podatku.

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy to sam bank, w którym posiadamy konto, zdecyduje się na jego blokadę.

To wyjątkowe działanie następuje wtedy, kiedy bank ma uzasadnione podejrzenia, że finanse znajdujące się na koncie, lub na niego wpływające, pochodzą z przestępstwa.

Przykładem może być pranie brudnych pieniędzy, lub finansowanie terroryzmu.

Jakie rozwiązania zastosować, aby środki zostały odblokowane?

Pamiętajmy o tym, że bank nie musi informować klienta o zajęciu środków na rachunku, ponieważ to zadanie należy do organu egzekucyjnego.

Jeśli zauważymy, że na konto wpłynęła niepełna wypłata, pierwsze kroki powinniśmy skierować do banku. Tam powinniśmy uzyskać informacje o przyczynie takiego stanu.

Bank w terminie do 7 dni powinien przedłożyć wszystkie informacje, którymi dysponuje w tej sprawie.

Szybszą alternatywa jest udanie się bezpośrednio do organu egzekucyjnego, który podejrzewamy o wysłanie tytułu wykonawczego wymuszającego zablokowanie środków na koncie.

Jeśli jest to komornik sądowy, mamy sporą szansę, że wskutek argumentacji i dobrej woli wierzyciel zdecyduje się rozłożyć dług na bardziej przystępne raty.

Następnie wierzyciel informuje bank o zawartym porozumieniu i konto zostaje odblokowane.

Blokada konta bankowego – możliwość odwołania

W niemalże każdej sytuacji przysługuje możliwość zaskarżenia decyzji o blokadzie środków na koncie.

Przykładowo w sytuacji, kiedy komornik nie poinformował dłużnika o zajęciu konta, przysługuje 7-dniowy termin złożenia skargi na zaniechanie komornika do sądu.

W przypadku, kiedy komornik dokonał wadliwej czynności, sad może orzec o zwrocie niesłusznie zajętych środków.

Sytuacja taka może mieć miejsce wtedy, kiedy komornik zleci zajęcie środków, których nie może zająć prawnie.

Należy mieć na względzie, że takie sytuacje nie należą do rzadkości, ponieważ komornik  nie zna źródeł pochodzenia środków na rachunku.