Płatności mobilne

Sprawdź, jakie płatności mobilne są dostępne w Polsce i jakie posiadają funkcjonalności.

Usługi bankowe prężnie się rozwijają. Klienci oczekują nowoczesnych i wygodnych sposobów na realizowanie transakcji.

Takim są na pewno płatności mobilne dokonywane poprzez smartfony. Dzisiaj płacenie kartą kredytową nie jest już metodą nową, innowacyjną.

Banki wprowadzają za to coraz to nowe rozwiązania – Blik, Google Pay, HCE i wiele innych.

Płatności mobilne stają się coraz popularniejsze. Aż 43% dorosłych Polaków ma już dostęp do takich metod opłacania zakupów.

 Blik 

System Blik oparty jest na jednorazowych kodach, które są generowane w aplikacji banku.

W planach jest wdrożenie w tym przypadku płacenie telefonem. Kodem Blik zapłacić można w sieci, w sklepie stacjonarnym czy wybrać pieniądze z bankomatu.

To tylko niektóre z funkcji oferowanych przez system.

Blik stanowi projekt spółki Polski Standard Płatności, której udziałowcami są duże banki. Jest on ściśle powiązany z bankowymi aplikacjami mobilnymi.

 HCE – Host Card Emulation 

To płatności dostępne na telefonach z systemem Android min. 4.4 i modułem NFC.

Pozwalają na zbliżeniowe transakcje smartfonem – urządzenie trzeba odblokować i przyłożyć do danego terminala płatniczego. Taką usługę oferuje kilka polskich banków.

Z tego rozwiązania korzysta około 9% dorosłych Polaków. Płatności HCE są możliwe jedynie w przypadku sklepów stacjonarnych.

 Google Pay 

To metoda płatności stworzona przez Google. To nic innego jak aplikacja, która służy do płacenia telefonem.

Ma postać elektronicznej portmonetki, do której są podpinane karty płatnicze. Całość opiera się o technologię HCE.

Wymagania techniczne to system Android min. 4.4 i aktywny moduł NFC w telefonie. Google Pay zapłacić można stacjonarnie i w internecie.

 Apple Pay 

To metoda płatności popularna przez wszystkim na zachodzie. Dotyczy posiadaczy iPhone’ów, iPadów, Apple Watch czy MacBooków.

W Polsce Apple Pay funkcjonuje od roku 2018 w kilkunastu bankach. Transakcje są potwierdzane odciskiem palca lub poprzez Face ID.

To oczywiście przekłada się na ich bezpieczeństwo. Apple Pay wykorzystać można w czasie zakupów stacjonarnych i w internecie oraz w przypadku niektórych aplikacji mobilnych.

 PeoPay 

Ta opcja dotyczy jedynie klientów Banku Pekao. Za pomocą takiej aplikacji płacić można za zakupy w internecie i sklepach stacjonarnych.

W ten sposób można również wypłacić pieniądze z bankomatu czy przelać środki innym użytkownikom PeoPay.

Płatności zbliżeniowe są w tym przypadku oparte o HCE. Aby móc korzystać z tego rozwiązania należy posiadać konto osobiste w banku Pekao SA.

 Garmin Pay i FitBit Pay 

Niektóre banki dopuszczają płatności smartwatchami, a więc Garmin Pay czy FitBit Pay.

To rozwiązania dostępne tylko dla zegarków danych producentów, które do najtańszych nie należą. Z tego typu płatności mobilnych korzysta około 6% dorosłych Polaków.

 Samsung Pay 

To usługa Samsunga, jak sama nazwa wskazuje. To system w Polsce jeszcze nie dostępny i nie wiadomo, kiedy się to zmieni.

Polski rynek jest dość mocno nasycony płatnościami mobilnymi i wdrożenie dodatkowo Samsung Pay mogłoby się finansowo nie opłacać.

Ta usługa działa podobnie jak Google Pay czy Apple Pay. Wykorzystuje jednak technologie MST – Magnetic Secure Transmission.

Pozwala tym samym na transakcję w terminalach, które obsługują karty z paskiem magnetycznym.

Początki płatności mobilnych w Polsce

Na samym początku w bankowości funkcjonowały aplikacje IKO czy iKasa. Służyły one do płatności w sklepach.

Transakcje opierały się wówczas o generowane w aplikacji jednorazowe kody. Trzeba było je pokazać kasjerowi, a potem zaakceptować w telefonie.

Ciekawym rozwiązaniem było Mastercard Mobile, które pozwalało użytkownikom na zakup biletów czy opłacenie parkingu w aplikacjach mobilnych np. SkyCash.

Nie trzeba było podawać numery karty płatniczej, gdyż aplikacja łączyła różne systemy drobnych płatności. Potem usługę zastąpił cyfrowy portfel Masterpass.

Poprzednikiem HCE była technologia NFC. Pozwalała na płatności zbliżeniowe telefonem, ale całość przebiegała w dość skomplikowany sposób.

Trzeba było bowiem posiadać nie tylko telefon z modułem NFC, ale i kartę SIM NFC.

Dodatkowo operator musiał aktywować stosowną funkcję. Płatności odbywały się za pomocą aplikacji.

Czy płatności mobilne są bezpieczne?

Google Pay czy Apple Pay to usługi oparte na tokenizacji. Dane kart płatniczych są dodawane do portfela tylko raz, a potem zastępują je tokeny – ciągi znaków.

Podczas płatności wykorzystywany jest token, a wrażliwe informacje nie są dostępne dla osób trzecich.

Blik z kolei opiera się na kodach jednorazowych generowanych dla danej transakcji.

Płatność dodatkowo musi się potwierdzić w aplikacji PIN-em. Kodu nie można wykorzystać drugi raz.

Obecnie płatności mobilne są po prostu modne. Każdy ma przy sobie telefon – łatwiej już zapomnieć o portfelu.

Niewątpliwie urządzenia mobilne ułatwiają życie i nie należy dziwić się temu, że coraz częściej służą także do wykonywania płatności różnego rodzaju.

Najnowsze telefony pozwalają na płacenie nie tylko poprzez aplikacje, ale i zbliżeniowo.