Kredyt odnawialny a debet
Kredyt odnawialny a debet
Kredyt odnawialny a debet – czym różnią się te dwie usługi, którą z nich wybrać?
Szukając opcji dodatkowego dofinansowania w razie nagłej potrzeby, można się zastanawiać, co będzie lepszym rozwiązaniem.
Sporo osób decyduje się na kredyt albo pożyczkę gotówkową z przeznaczeniem na dowolny cel.
Ale co jeśli zdarza nam się regularnie, że na koniec miesiąca brakuje jakiejś kwoty na zapłatę rachunków czy kupienie żywności?
Wtedy warto zastanowić się nad rozwiązaniem długoterminowym, które pozwala sięgnąć po pieniądze w razie potrzeby i oddać je na przykład z kolejnej wypłaty.
Tutaj rozwiązaniem może być kredyt odnawialny lub debet. Co jest lepsze?
Jak działa debet na koncie?
Debet w koncie jest dodatkową usługą bankową, która pozwala na korzystanie z większej ilości środków niż posiadane na koncie.
Nie jest on uruchamiany automatycznie, a na wniosek osoby, która taki rachunek posiada.
Można powiedzieć w uproszczeniu, że debet pozwala na sięgnięcie po środki poniżej kreski.
Czyli nawet jeśli wydamy wszystkie pieniądze na koncie, można skorzystać z debetu i nadal mieć środki, ale saldo konta będzie już na minusie. I właśnie tym minusem nazwiemy debet.
Warunki usługi debetu ustalane są przez bank, ale nie trzeba podpisywać umowy o debet w placówce.
Wystarczy zgłosić nawet przez bankowość elektroniczną, że chcemy skorzystać z takiej usługi i warunki zostaną nam podane.
Warto pamiętać, że kwota debetu zależna jest od wysokości wpływów. Jednakże banki zwykle nie udzielają debetu w wysokości powyżej 1000 złotych.
Dlatego korzystanie z debetu pozwala na zaspokojenie podstawowych potrzeb i jest banalnie proste.
Po prostu korzystamy ze środków na koncie bankowym, a gdy zabraknie „naszych” pieniędzy, korzystamy z kwoty udzielonej w ramach debetu.
Dlatego trzeba pamiętać, aby korzystać z tych środków rozsądnie.
Natomiast niejako nie trzeba pamiętać o ich spłacie, ponieważ debet w koncie spłaci się samoczynnie wraz z wpływem np. wypłaty.
Spłacić debet należy w ciągu 30 dni, a więc zwykle w banku ustala się, dzień wpływu środków jako dzień spłaty debetu.
Po spłaceniu debetu można znowu korzystać z dostępnych środków.
Czym jest kredyt odnawialny?
Kredyt odnawialny to produkt kredytowy, który może, lecz nie musi być powiązany z posiadaniem rachunku bankowego.
Wniosek o limit odnawialny może złożyć nie tylko osoba prywatna, ale też przedsiębiorstwo.
Podobnie jak przy debecie, każda wpłacona kwota, obniża wysokość zadłużenia, a jednocześnie sprawia, że znowu możemy korzystać pełnego limitu środków.
Jednakże kredytu odnawialnego udziela się na podstawie standardowych procedur bankowych, dotyczących korzystania z takich usług.
Wymaga się więc podpisania umowy kredytowej. A sam klient sprawdzany jest w BIK – Biurze Informacji Kredytowej lub jeszcze innej bazie weryfikującej wiarygodność kredytową.
Oczywiście potrzebne jest też posiadania zdolności kredytowej, która potwierdzi, że jesteśmy w stanie spłacić takich kredyt.
Można w ramach limitu odnawialnego otrzymać np. kwotę równą wpływającej na konto pensji, ale też o wiele wyższe kwoty.
Banki oferują często nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych w ramach kredytu odnawialnego.
Z kolei dla przedsiębiorców przeznaczają kwoty dochodzące do kilkuset tysięcy złotych.
Można więc powiedzieć, że kredyt odnawialny jest propozycją dla osób, które potrzebują pożyczyć większą kwotę, ale chcą mieć również możliwość pożyczania mniejszych w razie potrzeby.
Z kredytu odnawialnego można korzystać non stop. Wykorzystywać limit, spłacać go w całości lub spłacać wyznaczone przez bank minimalne raty do spłaty.
Jest to wygodny sposób na posiadanie środków dodatkowych, gdy zajdzie potrzeba ich użyć.
Ale też ich spłata jest wygodna i pozwala na decyzję o całkowitej spłacie, aby odzyskać cały limit lub w sytuacji, gdy mamy mniejszą ilość środków, jedynie na spłatę wyznaczonej minimalnej kwoty.
Kredyt odnawialny a debet – co wybrać?
Okazuje się, że choć kredyt odnawialny i debet dają możliwość pozyskania od banku dodatkowych środków, są to w zasadzie dwa różne produkty finansowe.
Debet przeznaczony jest dla osób, które od czasu do czasu potrzebują szybko dodatkowych pieniędzy. Ale nie jest to duża kwota i w całości spłacimy ją z kolejnego wpływu na konto.
Natomiast kredyt odnawialny będzie lepszy, gdy potrzebujemy większego zastrzyku gotówki, ale też chcemy rozłożyć spłatę na wygodne raty.
Jeśli szukamy rozwiązania, które ma proste procedury i w zasadzie od ręki daje nam dostęp do dodatkowych środków, to warto wybrać debet.
Ze wzięciem kredytu odnawialnego wiążą się takie same procedury, jak np. przy kredycie gotówkowym.
Zatem jego wzięcie jest trudniejsze, ale za to spłata bardziej wygodna. Nie trzeba oddawać pożyczonej kwoty jednorazowo, a można spłacać minimalne raty ustalone przez bank.
Co więc wybrać? Oba zobowiązania mają swoje zalety. Jedno i drugie daje nam poczucie bezpieczeństwa finansowego.
Można też mieć uruchomione takie zobowiązanie, ale z niego nie korzystać od razu i czekać, aż trzeba będzie sięgnąć po dodatkowe pieniądze.
Z pewnością jednak trzeba wybrać rozwiązanie, które jest dla domowego budżetu łatwiejsze w spłacie, a dla nas bardziej użyteczne.
Może Cię również zainteresować aktualny ranking chwilówek.